Poliester na jesień i zimę
Modnie i wygodnie

Poliester na jesień i zimę

Poliester w jesienno-zimowej garderobie – poznaj jego zalety i wady. Dowiedz się, czy współczesne tkaniny syntetyczne mogą dorównać tradycyjnej wełnie i jak świadomie wybierać odzież na chłodniejsze dni.

Jesień i zima to idealny czas na szaleństwa w galerii handlowej. Nic dziwnego skoro z witryn sklepowych kuszą przepiękne, puchate swetry i płaszcze. Nasze babcie i mamy szalały w cudownych futrach i wyrobach wełnianych, które często robione były własnoręcznie. Co natomiast widnieje na metkach w naszych czasach? Najczęściej poliester, ale czy to dobrze?

Poliester – fast fashion, fast śmieci

Obecnie zdecydowana większość ubrań w sieciowych sklepach uszyta jest z materiałów poliestrowych i poliamidowych. Nie bez powodu nazwy tych materiałów mogą brzmieć egzotycznie. Poliester i poliamid nie są pochodzenia naturalnego. Są to włókna, które powstałe w laboratorium. Żyjemy w czasach, kiedy moda zmienia się z sezonu na sezon. Koncerny modowe, aby jak najbardziej zmaksymalizować zyski, korzystają z najtańszych materiałów. Niestety nie zawsze takie rozwiązania są korzystne zarówno dla nas jak i dla środowiska.

Czy to zdrowa tkanina?

Poliester i poliamid to materiały sztuczne, ale czy oznacza to od razu, że złe? Włókna te mają swoje zalety. Są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, są sprężyste i nie wymagają wiele uwagi przy praniu. Jednak lista mankamentów jest równie pokaźna. Materiały sztuczne nie oddychają, przez co mają bardzo zły wpływ na kondycję naszej skóry. Dodatkowo brak oddychania powoduje pocenie, co w efekcie sprawia, że materiały lepią się do ciała. Poliester i poliamid dodatkowo elektryzują się pod wpływem dotyku. Dlatego jeśli chcemy zadbać o nasze ciało, powinniśmy maksymalnie ograniczyć noszenie ubrań, gdzie na matce ponad połowa składu to materiały pochodzenia sztucznego.

Zobacz  Trendsetter - kto to

Bawełna zamast poliestru?

Bawełna i wełna z włóknami sztucznymi na pewno wygrywają pod względem wizualnym. Materiały naturalne są również lepsze dla naszej skóry. Niestety produkcja wełny budzi wątpliwości etyczne. Zwierzęta wykorzystywane do pozyskiwania wełny, często są krzywdzone oraz trzymane w niehumanitarnych warunkach. Natomiast produkcja bawełny jest szkodliwa dla środowiska. Uprawa bawełny pochłania ogromne ilości wody oraz stosuje się do niej szkodliwe dla gleby pestycydy. 

Wybierz złoty środek

Co zatem wybrać? Materiały sztuczne, choć wygodne w obsłudze, odpychają negatywnym wpływem na nasze ciało oraz niechlujnym wyglądem. Ich niski koszt produkcji, sprzyja również masowemu zalewaniu sklepów ubraniami na jeden sezon. Natomiast te naturalne pozostawiają wiele wątpliwości natury etycznej i ekologicznej. Warto wybrać złoty środek i postawić na zakupy produktów bawełnianych z drugiej ręki. Jeśli nie przeszkadza nam elektryzowanie i w danym ubraniu nie spędzimy całego dnia, spokojnie możemy wybrać produkt poliestrowy. 

Last Updated on 27 listopada, 2024 by Boomerka

Jestem fancy boomerką, a właściwie boomerką, która chce być fancy, chce być na czasie. Dlatego prowadzę ten fancy-nieboomerski blog.